KISA BİR BAKIŞ

ÇOCUK DİŞ HEKİMLİĞİ

Çocuklarınızın sevebileceği bir diş kliniği!

Çocuklarda bebeklik döneminde çıkmaya başlayan süt dişleri ve normal beslenmeye geçilmesiyle dişlerin maruz kaldığı dış etkenler süt dişlerinin hızla çürümesine sebep olabilmektedir. Bu süt dişleri tüm çocukluk dönemi boyunca kalır ve ergenlik dönemine kadar daimi dişlerin çıkması adı verilen karışık dişlenme dönemi devam eder. Dişler bir çocuğun beslenmesi ve tüm hayatı boyunca sindirim sorunları yaşamaması için çok önemlidir. Süt dişleri ayrıca daimi dişlerin çıkacağı yeri belirler ve çene yapısının oluşumunda önemli bir faktördür. Bakımsızlık nedeniyle zamanından erken kaybedilen süt dişleri daimi dişlerde sürme zorluğuna hatta daimi dişlerin gömülü kalmasına sebep olabilir. Bu yüzden süt dişlerinin korunması ve tedavi edilmesi çok önemlidir.

Çocuklar ortalama 3 yaş itibariyle diş hekimiyle tanışmaları yararlı olur. Bu sayede diş hekimi korkusu oluşmadan doğal olarak adaptasyon gerçekleşir. Ancak düzenli diş bakımı yapılmayan çoğu çocukta ileri yaşlarda çürük oluştuğunda; dolgu, kanal tedavisi gibi işlemler uygulanmakta ve koruyucu tedaviler de uygulanmaktadır. Çürük oluşumuna yatkın dişlere flor uygulamaları ve dişlerin üzerindeki girintilerin örtülmesi anlamına gelen fissür sealent uygulamaları yapılmaktadır.

ÇOCUK DİŞ HEKİMLİĞİ

NEDİR? NE DEĞİLDİR?

Süt dişlerinin herhangi bir müdahale olmadan, kendiliğinden düştüğü doğal durumlar haricindeki her türlü erken kaybında yer tutucular kullanılmalıdır.

Çocuklar dişlerin üzerindeki girinti ve çıkıntıları rahatlıkla temizleyemez. Yiyecek artıkları ve bakteriler de bu girintilere yerleşip dişlerin çürümesine sebep verir. Fissür Örtücüler sıvı ve akışkan bir kıvamda oldukları için azı dişlerinin çiğneme yüzeyinde bulunan Fissür denilen küçük olukların en derin noktasına kadar ulaşabilirler ve bu bölgeleri tıkayarak yiyecek artıkları ve bakterilerin yapışmasını engellemiş olurlar.

Fissür Örtücüler, arka dişler üzerindeki bu oluklara uygulanan beyaz ve şeffaf renkte olup sıvı şeklinde plastik esaslı maddelerdir. Diş minesine yapışarak çürük oluşumunu engeller ve akışkan bir kıvamı olduğu için diş oluklarına tamamen tutunur. Fissür örtücüğü uygulamasında diş yüzeyinden herhangi bir aşındırma yapılmaz.

ÇOCUK DİŞ HEKİMLİĞİ BLOG

Fissür Örtücülerin Çocukların Ağız Sağlığı Açısından Önemi Nedir?

Fissür örtücüğü uygulamasında diş üzerinde herhangi bir aşındırma yapılmadığı için ağrısız bir işlemdir ve çocuklarda bu tedavi yöntemi ile çürük oluşumu daha rahat yavaşlatılabilir.

Fissür Örtücüler (sealantlar) Çürüğü Nasıl Önler?

Fissür Örtücüler sıvı ve akışkan bir kıvamda oldukları için azı dişlerinin çiğneme yüzeyinde bulunan Fissür denilen küçük olukların en derin noktasına kadar ulaşabilirler ve bu bölgeleri tıkayarak yiyecek artıkları ve bakterilerin yapışmasını engellemiş olurlar.

Florür Uygulaması

Florid dişlerinizdeki minenin sertleşmesine yardımcı olur. İçtiğiniz sudaki florid asid etkisine karşı dişlerinizin dayanıklılığını arttırır. Bu şekilde diş çürümesinin yavaşlamasına yardımcı olur.

Fissür Örtücüler Zamanla Aşınır mı?

Fissür Örtücüler zaman içerisinde aşınabilir. Fakat yapılan araştırmalar uzun süreli diş yüzeyinde kalabildiğini ispatlamıştır.

FİSSÜR ÖRTÜCÜ İLE ÇÜRÜK YOK

Daimi dişlerin çiğneyici yüzeylerindeki derin ve çürümeye meyilli fissürleri (olukları) kapatıp, bakterilerin buraya ulaşmasına izin vermeyen ve böylece çürüğü önleyen akışkan bir dolgu maddesidir.

Biberon Çürüğü Nedir?

Diş çürüğü, diş üzerindeki bakterilerin besinleri fermente etmesi sonucu üretilen asitlerle, diş sert dokularının yıkımı ile başlayan bir hastalıktır.

Süt Dişlerinin Önemi Nedir?

Süt dişlerinin birinci görevi çocuğun beslenmesini sağlamaktır. Ayrıca konuşmanın düzgün gelişimi de süt dişlerinin varlığına bağlıdır.

About Markasya

Dentist Binnur Toysal YİĞİTBAŞI, who has adopted the principle of providing the best quality dental health service and providing information to patients since 2001, continues to serve her patients in areas such as Aesthetic Dentistry, Implantology, Botox, Dermal Fillers, Maxillofacial Surgery, Pediatric Dentistry, and Periodontal Treatments.

Website update date:
i: 04.04.2023

Contact

Mobile: +90 (532) 464 09 19
Phone: +90 (242) 241 81 62
Address: Toros Mah. 805 Sk. Kurgu Plaza

No: 14/1 Konyaaltı ANTALYA

Antalya Diş Kliniği 20'lik Diş Pedodonti Diş Kökleri Diş eti yapısı Parmak İzi Çocuklarda Diş Çürüğü Estetik Diş cerrahi tedavi Ortodonti Nedir Kimlik Tespiti periodontist Porselen kaplama Guinness Rekorlar Kitabı 20 Yaş Dişi Tedavinin Son Aşaması diş eti şişliği Diş Teli Estetik dişler Gingivektomi